W skrócie:
Nieprawidłowe działanie baterii może być spowodowane zużyciem baterii, awarią układu U2 na płycie głównej lub zwarciem na płycie głównej/płytkach modułowych.
W pierwszym przypadku możesz poradzić z tym sobie sam, a w dwóch innych potrzebna pomóc specjalisty.

Nieprawidłowe działanie baterii w iPhone może być spowodowane kilkoma przyczynami:

  1. Zużyta bateria
  2. Awaria układu U2
  3. Zwarcie na płycie głównej lub płytkach modułowych

Zużyta bateria

Baterie w naszych smartfonach naturalnie zużywają się w trakcie eksploatacji.
Sprawdzić kondycję baterii można w ustawieniach iPhone (w wersji 11 i nowszych), a dokładniej Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii.

Maksymalna pojemność baterii

Maksymalna pojemność baterii to miara pojemności baterii urządzenia względem jej pojemności, gdy była nowa. Wraz z rosnącym wiekiem chemicznym pojemność baterii spada, przez co urządzenie może częściej wymagać ładowania. W zależności od czasu, jaki upłynął między wyprodukowaniem telefonu iPhone a jego aktywacją, pojemność baterii może być nieco mniejsza niż 100%.

Standardowa bateria jest skonstruowana tak, aby zachowała 80% swojej pojemności po 500 całkowitych cyklach ładowania w normalnych warunkach. 

Jeżeli maksymalna pojemność baterii wskazuje poniżej 80% to baterię tą należy wymienić by przywrócić normalne funkcjonowanie.

Dzięki naszym zestawom naprawczym do iPhone możesz wymienić baterię we własnym zakresie, nigdzie nie wysyłając swój iPhone.

Awaria układu U2

Układ zasilania U2 zlokalizowany na płycie głównej. Znajduje się w każdym iPhone wyposażonym w gniazdo ładowania Lightning. Odpowiada za zarządzanie zasilaniem oraz komunikacją przez gniazdo ładowania. Układ U2-IC jest bardzo podatny na uszkodzenia.

Najczęściej powodem uszkodzenia układu U2 w telefonie iPhone jest korzystanie z nieoryginalnych akcesoriów takich jak przewody USB zasilacze czy ładowarki samochodowe. 

Telefon bardzo szybko rozładowuje baterie w 3-6h w pełni naładowane ogniwo, jest wyraźnie ciepły lub bardzo gorący z prawej strony urządzenia. Często uniemożliwia połączenie się komputerem przy pomocy kabla i zgranie danych. Dodatkowo często pobór prądu jest tak wysoki, że układ zasilania U2 w iPhone niszczy baterie zupełnie ją wyładowując i nie pozwalając na uruchomienie telefonu nawet po podłączeniu ładowarki, bez wymiany baterii na nową, którą również uszkadza.

Wymiana układu BGA wymaga umiejętności lutowniczych na dość wysokim poziomie i odpowiedniego sprzętu w wyposażeniu. Dlatego najlepiej udać się do zaufanego, wiarogodnego serwisu w celu dokładnej diagnozy i naprawy iPhone.

Zwarcie na płycie głównej lub modułach 

W przypadku zwarcia innych elementów niż układu U2 również może występować krótsze działanie iPhone na jednym ładowaniu. Objawy usterki są podobne do tych z U2, ale mogą się różnić. 

I również w tym przypadku najlepiej przekazać smartfon do specjalistów w celu prawidłowej diagnozy i naprawy.

Czy udało Ci się znaleźć odpowiedź na swoje pytanie?